Autor: Andrzej Gawrylczyk, C FWIE, 1999. Materiał przygotowany przy wsparciu:
Przykład umowy
Poniżej przedstawiono podstawowe klauzule umowy z firmą ESCO (na podstawie wzorcowej umowy Unii Europejskiej dot. budynków)
Elementy umowy:
Umowa o oszczędności energii
zawarta pomiędzy:
1. [nazwa dostawcy]
z siedzibą w [ ]
- zwanym w dalszej części "ESCO"
a
[nazwa kupującego]
z siedzibą w [ ]
- zwanym w dalszej części "Klientem"
- Preambuła (przedstawienie istniejącej sytuacji)
(1) Zobowiązania ESCO do sporządzenia audytu na temat wykorzystania energii przez klienta
(2) Zobowiązanie klienta do współpracy przy wykonywaniu audytu, oraz do dostarczenia podstawowych informacji, które klient powinien przedstawić ESCO.
- Dokumentację zużycia energii w minionych latach,
- Standardowe warunki funkcjonowania przedsiębiorstwa klienta,
- Plany budowlane dotyczące budynków,
- Informacje o wykorzystaniu budynków,
- Dane dotyczące istniejących u klienta urządzeń energetycznych,
- Dane dotyczące miejsc, w których zostaną zainstalowane nowe urządzenia,
- Kopie bieżących umów dotyczących konserwacji,
- Kopie wszystkich umów o dostarczaniu energii,
- Inne wymagane dane,
(3) Dane, które powinny znaleźć się w audycie oraz termin i koszt sporządzenia opinii.
(4) Forma opinii (audytu) zgodnie z załącznikiem A zawierającym rozdział p.t.: Zużycie stanowiące podstawę obliczeń i rozliczeń.
(5) Zestawienie kosztów ze wskazaniem, kto i w jakim stopniu będzie te koszty ponosić.
(5.1) w przypadku, gdy niemożliwe są istotne oszczędności: koszty sporządzenia audytu obie strony ponoszą po połowie; część przypadająca na klienta płatna w ciągu 14 dni; w momencie dokonania płatności umowa ulega zakończeniu.
(5.2) w przypadku, gdy oszczędności są możliwe, klient powinien sam zadecydować, czy:
- Umowa zostanie zakończona - jeżeli tak, klient ponosi koszt sporządzenia audytu;
- Umowa będzie kontynuowana; jeśli tak, dojdzie do właściwego "Third-Part-Financing" zgodnie z podanymi poniżej postanowieniami, a koszt sporządzenia opinii ponosi dostawca.
(6) Dalsza współpraca oparta na następującym założeniu: konkretne przedsięwzięcia będą omawiane wspólnie. Wyniki będą dokumentowane na piśmie i podpisywane. Podpisane dokumenty stanowić będą integralną część umowy.
Zobowiązanie do odpowiedzialnego wprowadzania w życie przedsięwzięć zgodnie z aktualnym stanem potwierdzonym przez podpisane propozycje podjęcia konkretnych działań.
- Zobowiązanie do należytego pod względem technicznym zainstalowania urządzeń na koszt ESCO. Ograniczenia w korzystaniu z budynku muszą być minimalne. Wszystkie działania muszą być zgodne z podpisanymi propozycjami.
- Założenie, że możliwe jest odstąpienie od umowy w razie występowania wad mimo wielokrotnych prób ich usunięcia; terminy.
- Obliczenie uzyskanych oszczędności do zapłaty na rzecz ESCO w momencie dokonania odbioru.
- Możliwość późniejszej modernizacji przez ESCO za zgodą klienta. Zgody takiej nie można odmówić bez podania przyczyn.
- Zastrzeżenia dotyczące własności.
- Wyłączne prawo i zarazem obowiązek ESCO, przy czym zadania te mogą zostać powierzone klientowi. Zakaz dokonywania przez klienta przeróbek instalacji.
- Klient nie może zawierać umów dotyczących konserwacji.
- Obowiązek klienta do zawiadamiania o każdej awarii urządzenia w ciągu 24 godzin, w przeciwnym razie utraci moc zobowiązanie ESCO do wyrównania szkód.
- Zagwarantowane prawo dostępu ESCO do instalacji.
i sposób postępowania w razie wystąpienia szkody
- Klient zapłaci ESCO za zrealizowane usługi kwotę w wysokości 70% zaoszczędzonych kosztów energii. Wysokość zaoszczędzonych kosztów energii obliczana będzie według formuły zawartej w załączniku A (Załącznik: obliczenie stanu zużycia stanowiącego podstawę obliczeń, wyliczenie zużycia aktualnego, współczynniki dla paliw energetycznych, uwzględnienie zmian klimatycznych, zmiany czasu pracy)
- Klient co miesiąc wysyła do ESCO kopie wszystkich rachunków dotyczących zużyci energii.
- ESCO wystawia własne rachunki; termin płatności wynosi 14 dni.
- W przypadku wątpliwości odnośnie właściwych obliczeń nastąpi próba porozumienia; jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia, powołany zostanie rzeczoznawca. Przedpłata w wysokości ostatniego rachunku. Odsetki.
W przypadku nieterminowej płatności naliczane będą odsetki ustawowe.
Korekta zużycia stanowiącego podstawę obliczeń; w razie nieosiągnięcia porozumienia powołać należy biegłego rzeczoznawcę.
Zawieszenie zobowiązań umownych ewent. prawo do wypowiedzenia umowy, o ile umowa nie będzie mogła być przez dłuższy czas realizowana.
Sposób powoływania biegłych rzeczoznawców. Zakres obowiązku stosowania się do ich orzeczeń. Ponadto: droga prawna, właściwość sądowa lub klauzula o rozstrzyganiu sporów przez sąd polubowny.
Każda zmiana i każde oświadczenie dotyczące umowy wymaga sporządzenia w formie pisemnej. Oświadczenia ustne są nieważne i nieskuteczne.
Umowa podlega prawu polskiemu.
Jeżeli któreś z postanowień umowy okaże się nieskuteczne, nie narusza to skuteczności jej pozostałych postanowień. W miejsce postanowienia nieskutecznego należy umieścić takie postanowienie, którego sens i treść będzie jak najbardziej zgodna z postanowieniem, które okazało się nieskuteczne.
Ponadto przywołać należy obowiązywanie postanowień ustawowych.
Jest to konieczne, ponieważ stronom udzielone zostaną przez drugą stronę ważne informacje. Dlatego należy zawrzeć postanowienie o zachowaniu tajemnicy - jeśli to konieczne, pod rygorem odpowiedzialności sądowej.
Przygotował: Marek Zaborowski, Uaktuaniany:06/01/98