Adres:
Aleja Róż 1
00-556 WARSZAWA
tel: +48 (22) 628 10 01
fax: +48 (22) 621 71 61
Fundusz Know How (KHF) jest programem rządu brytyjskiego, którego działalność polega na dwustronnej pomocy doradczej dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Środkowej. Powstał on w roku 1989 jako odpowiedź na historyczne zmiany zachodzące w tym czasie w Europie Środkowej i Wschodniej. Naszym celem jest wspieranie polskich przemian w kierunku demokracji pluralistycznej, oraz gospodarki rynkowej w sposób, który promuje i uznaje dobro wszystkich Polaków. Od powstania KHF rząd brytyjski przeznaczył ponad 100 milionów funtów na programy wspierające przemiany w Polsce.
Fundusz jest zarządzany przez Ministerstwo Rozwoju Międzynarodowego (Departament for International Development), które ma swoją siedzibę w Londynie, oraz przez sekcję KHF w Ambasadzie Brytyjskiej, która bezpośrednio zajmuje się prowadzeniem programów.
Ambasada Brytyjska prowadzi także Program Małych Grantów (Small Grants Scheme).
Dotychczasowe osiągnięcia KFH:
KHF prowadził również inne udane projekty w dziedzinach takich jak : zmniejszanie bezrobocia, ochrona środowiska, energetyka, oraz prawo.
Strategia na przyszłośćRząd brytyjski będzie udzielał pomocy Polsce aż do czasu włączenia jej do Unii Europejskiej. W ciągu tych kilku lat nasze programy skoncentrują się na ochronie tych grup społecznych, które wydają się być najbardziej poszkodowane w wyniku przemian, oraz na umożliwieniu jak najszerszej rzeszy społeczeństwa korzystania z dobrodziejstw transformacji.
Założenia strukturalneSkoncentrowanie, lub-jeśli to konieczne- zmiana kierunku obecnych programów przekształceń i zmniejszania zadłużenia przedsiębiorstw na:
Poprawa warunków pracy (wprowadzanie prawodawstwa Unii Europejskiej odnośnie zatrudnienia, zdrowia, bezpieczeństwa)
Pomagamy w ulepszaniu jakości i struktury administracji publicznej na szczeblu lokalnym i krajowym, wspieramy rozwój struktur instytucjonalnym dla rozwoju regionalnego, promujemy demokratyczne i odpowiedzialne rządy oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego (łącznie z organizacjami zajmującymi się prawami kobiet), przyczyniamy się do poprawy jakości decyzji taktycznych i zarządzania kadrami. Skoncentrujemy się na działaniach na szczeblu lokalnym, tak by mogły one w jak największym stopniu wpływać na życie ludzi, i aby oni sami mogli skutecznie je zmieniać.
Promujemy oszczędność energii w przemyśle i gospodarstwach domowych, mając szczególnie na celu bezpośrednie korzyści dla gospodarstw domowych przez zmniejszanie wydatków na ogrzewanie.
Zwiększamy możliwości i szanse wymiany handlowej z Polską oraz inwestowania w Polsce (doradztwo dotyczące prawodawstwa, ochrony własności intelektualnej, polityki konkurencji). Tworzymy możliwości działania administracji na wielostronnych płaszczyznach
Przygotował: Marek Zaborowski, Uaktuaniany:06/01/98