Opracował: Andrzej Gawrylczyk, © 1999. Materiał przygotowany przy wsparciu:
Jako przykład posłuży inwestycja przeprowadzona przez przedsiębiorstwo usług energetycznych w obiekcie użyteczności publicznej w 1995 roku. W dniu 30 listopada 1994r. firma typu ESCO podpisała umowę dotyczącą zarządzania gospodarką cieplną w okresie 3 lat, od dnia 1 lutego 1995r. do 31 stycznia 1998r. W ramach podpisanej umowy firma zobowiązała się do podjęcia działań zmierzających do uzyskania oszczędności energii cieplnej, a w tym między innymi do:
Podmiot (w którego zasobach prowadzona jest inwestycja) płaci firmie 95% tzw. roku bazowego, który wyliczany jest w oparciu o faktyczne zużycie energii cieplnej w ostatnich 12 miesiącach. Wielkość roku bazowego jest indeksowana w zależności od ceny energii i warunków zewnętrznych, tj. średnich temperatur powietrza. Z kwoty tej pokrywane są:
Generowany w trakcie umowy zysk obliczany jest zgodnie ze wzorem:
Z = W - ( K + E + P )
gdzie:
- Z - zysk
- W - wpłaty podmiotu
- K - koszty energii
- E - wynagrodzenie firmy
- P - koszty projektu
Po zakończeniu każdego roku kalendarzowego, zysk jest dzielony w następującej proporcji:
Zamontowane urządzenia energooszczędne w trakcie trwania umowy są pod nadzorem firmy. Po wygaśnięciu umowy urządzenia te są przekazywane w stanie technicznie sprawnym podmiotowi.
Firma przejęła zarządzanie energią cieplną w obiektach podmiotu w dniu 1 lutego 1995r. W tym też miesiącu przystąpiono do prac modernizacyjnych.
Przygotował: Marek Zaborowski, Uaktuaniany:06/01/98