Termomodernizacja w tradycyjnych budynkach wielokondygnacyjnych (Wielka Brytania)


Opracował: Marek Zaborowski,  1999. Materiał przygotowany przy wsparciu: Brytyjskiego Funduszu Know How

Przykłady

Poniższa analiza pięciu angielskich przykładów jest ilustracją sprawdzonych rozwiązań w zakresie efektywnego wykorzystania energii w tradycyjnych budynkach wielokondygnacyjnych.

Typowe problemy występujące w blokach mieszkalnych:

<>

Częścią zintegrowanego pakietu przedsięwzięć winny być takie działania, które pozwalają na osiągnięcie korzyści przy maksymalnym wykorzystaniu dostępnych źródeł finansowania. Powstałe korzyści odczują wszyscy - mieszkańcy płacą mniej za ogrzewanie, właściciele mieszkań zmniejszają wydatki na utrzymanie i zarządzanie nieruchomościami, a redukcja emisji dwutlenku węgla ulży środowisku.

<>

Cyfry w nawiasach odnoszą się do poszczególnych przykładów. Koszty kapitału odnoszące się do energii w każdym z przypadków pochodzą z roku 1990 wyłączając opłaty i VAT. Koszty paliwa przedstawione są według wartości z 1991 roku.

<>

Ocieplanie

Wewnętrzna izolacja ścian - wypełnienie pustki powietrznej (1), może przyczynić się do obniżenia kosztów, jest także mało kłopotliwa, ale zwiększa się ryzyko powstawania mostków termicznych. Stan pustek powietrznych i płyty zewnętrznej wymaga dokładnego przeglądu i usunięcia wszelkich usterek przed przystąpieniem do pracy. Należy także ustalić okres ekspozycji murów. Jeśli zewnętrzna warstwa cegły wymaga przebudowy, izolację można umieścić w nowej pustce powietrznej.

<>

Inną możliwością jest wewnętrzna izolacja ścienna (2). Jest ona względnie tania, ale uciążliwa dla mieszkańców i, podobnie jak izolacja pustki powietrznej, może zwiększyć ryzyko powstania mostków termicznych..

<>

Zewnętrzna izolacja (3, 4, 5) jest droższa, ale niesie ze sobą dodatkowe korzyści:

<> <>

Izolacja dachowa powinna być wykonana tak, aby zmniejszyć straty ciepła przez mieszkania z ostatniej kondygnacji. System zwany "upside down" może być prostym rozwiązaniem. Zakłada on położenie izolacji na istniejącej powierzchni dachu (1, 2, 3). Ale równie dobrze zbudować można nową konstrukcję.

<>

Korytarze, spiżarnie etc. położone powyżej nieogrzewanych przestrzeni, powinny być również izolowane. Ściany od strony klatki schodowej i szybu windy izolować metodą lekką suchą po obydwu stronach (3). Zewnętrzna izolacja minimalizuje efekt mostków termicznych wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z takimi elementami konstrukcyjnymi jak płyty podłogowe i balkony.

<>

Wymiana okien

Istniejące okna pojedynczo szklone (w Anglii, ze względu na łagodny klimat, standardem są okna szklone pojedynczo) należy zamienić na okna podwójnie szklone. Ramy, zarówno typu PCW (2, 3, S), jak drewniano-aluminiowe (4) zapewniają zmniejszenie kosztów utrzymania i dobre warunki cieplne. Opierając się jednakże na wskazaniach środowiskowych i estetycznych, bardziej pożądane są ramy drewniane.

<>

W celu ograniczenia strat ciepła, duże oszklone powierzchnie można zmniejszyć (2), natomiast dolne kwatery okienne powinny zostać zmienione lub izolowane (5).

<>

Poprawa wentylacji

Zła wentylacja może prowadzić do kondensacji pary wodnej i rozwoju pleśni. Wszystkie pojedynczo szklone okna powinny być zabezpieczone przed nadmierną wentylacją (1), a podwójnie szklone zaopatrzone w odpowiednie otwory wentylacyjne (3, 4, S). W kuchniach i łazienkach należy zainstalować wentylatory, przeciwdziałające powstawaniu wilgoci lub sprawdzić istniejące kanały wentylacyjne.

<>

Zapewnienie właściwego ogrzewania

Ogrzewanie gazowe wiąże się z mniejszymi kosztami i jest w kontroli. Alternatywą są wodne elektryczne urządzenia grzewcze. Instalacja mniejszych bojlerów w systemach komunalnych zmniejsza utraty ciepła. Uwagę zwrócić należy także na zbiorowe systemy grzewcze i urządzenia typu CHP dostarczające energię elektryczną i ciepło.

<>

Standardowa procedura oceny (SAP)

SAP - ocena energochłonności przeprowadzana na podstawie szacowania kosztów wody i kosztów ogrzewania (odnosi się do wielkości mieszkania, zastosowanego systemu grzewczego i standardowych założeń dotyczących sposobu wykorzystania powierzchni). Skala ocen wynosi od 1 do 100. Im wyższa jest ocena, tym mniejsze jest zużycie energii.

<>

SAP to przydatne narzędzie projektowe, stosowane do porównywania warunków poszczególnych mieszkań, może znaleźć zastosowanie podczas szacowania korzyści ze stosowania poszczególnych metod zmniejszenia zużycia energii.

<>

Podsumowanie oszczędności energii po termorenowacji

Zastosowana metoda

Arley

<>Court

Kennedy

<>Gardens

Chamberlain Chamberlain

Millbank

<>House

Scaraway

Izolacja dachu

Ă

Ă

Ă

   

Izolacja zewnętrzna

   

v

v

Ă

Wypełnienie pustki powietrzenej

Ă

       

Izolacja wewnętrzna

 

Ă

     

Izolacja ościeżnic

       

Ă

Zewnętrzna izolacja klatek schodowych i szybów wind

   

Ă

   

Stropy nad parterem nad lokalami użytkowymi

 

Ă

Ă

   

Otwarte pomieszczenia rekreacyjne

 

Ă

     

Loggie

     

Ă

 

Podwójne szklenie

 

Ă

Ă

Ă

Ă

Zmniejszenia powierzchni oszklenia

Ă

       

Otwory wentylacyjne

   

Ă

Ă

Ă

Uszczelnienia

Ă

       

Zbiorniki ciepłej wody

Ă

 

Ă

 

Ă

Modernizacja c.o. i c.w.u

 

Ă

     

Izolacja cylindra - przesunięcie zapotrzebowania poza szczyt

   

Ă

 

Ă

Nowy izolowany cylinder

 

Ă

Ă

   

Energooszczędne oświetlenie w miejscach publicznych

 

Ă

 

Ă

 
<> <> <> <> <> <> <>

Na podstawie oryginalnej publikacji BRECSU z roku 1996.


MENU - STRONA GŁÓWNA

Przygotował: Marek Zaborowski, Uaktuaniany:06/01/98