Dlaczego pojawiają się nowe kierunki finansowania


Instrumenty finansowania poszanowania energiiPodejmowanie decyzji inwestycyjnej

Autor: Andrzej Gawrylczyk, C FWIE 1999. Materiał przygotowany przy wsparciu: Brytyjskiego Funduszu Know How 

Prywatyzacja

Przez wiele lat, nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie, subsektory związane z produkcją i przesyłaniem energii należały do sektora publicznego. Powiązania własności publicznej z tradycyjnymi metodami finansowania publicznego stanowiło skuteczną przeszkodę przed zmianami, nawet w sytuacji pogarszających się wyników finansowych uzyskiwanych przez przedsiębiorstwa tego sektora.

Restrukturyzacja sektora energetycznego

"Świat energetyczny" obecnie kontynuuje rozpoczęte reformy strukturalne. Reformom tym towarzyszą zmiany systemów finansowania. Obydwu polom zmian towarzyszyć muszą przekształcenia w zakresie podnoszenia efektywności dystrybucji i użytkowania energii. W miarę wzrostu liczby uczestników rynku energetycznego i decentralizacji decyzji inwestycyjnych, etap przedsięwzięć energooszczędnościowych realizowanych poprzez systemy zachęt i wsparcia finansowego ustępować będzie miejsca zdywersyfikowanym metodom finansowania, takim jak chociażby nowatorskie metody finansowania przez odbiorców.
Nie możemy także zapominać o etapie pośrednim rozwoju finansowania w tym sektorze, tzn. etapie pomiędzy centralnie kierowanym finansowaniem inwestycji a etapem samodzielnego, realizowanego przez przedsiębiorstwa energetyczne, pozyskiwania środków finansowych na inwestycje z rynku kapitałowego. Mówiąc o etapie pośrednim mam na myśli systemy gwarancyjne, których głównym zadaniem jest ograniczanie ryzyka niehandlowego. Systemy te zabezpieczać powinny inwestorów lub kredyto- i pożyczkodawców przed brakiem możliwości zwrotu "pożyczanych" środków finansowych.

Ceny

Efektywne finansowanie wytwarzania, dystrybucji i użytkowania energii zależy przede wszystkim od poziomu cen, tzn. poziomu cen stwarzającego wystarczająco silne bodźce dla wytwórców do produkowania energii, a także zachęcającego konsumentów do jej oszczędzania. Wzorowym rozwiązaniem byłoby doprowadzenie do sytuacji, gdy kapitał dopływa od konsumentów (dzięki realistycznie stanowionym cenom) lub pochodzi od inwestorów z rynku kapitałowego, a przeszkodę stanowiłoby wyłącznie skupienie tych źródeł i wykorzystanie do rozwoju sektora.

Przedsiębiorcy

Celem takich działań jest odblokowanie, za pośrednictwem właściwych instrumentów finansowych, wewnętrznych (krajowych) oszczędności energii. Inwestycje w sektorze energetycznym stymulujące wzrost dochodów powinny pochodzić ze źródeł krajowych. Rozpoczynając i realizując proces zmian w strukturze finansowania energetyki chodzi głównie o wykreowanie dynamicznego rynku kapitałowego oraz skuteczne uruchomienie usług w zakresie efektywnego i oszczędnego użytkowania energii. Siłą napędową innowacji będą społeczności inwestorów, przedsiębiorców i konsumentów, a dobrze funkcjonujący rynek zapewni pokrycie kosztów kapitałowych oraz przysporzy inwestorom odpowiednią stopę zwrotu z inwestycji.


MENU - STRONA GŁÓWNA

Przygotował: Marek Zaborowski, Uaktuaniany:06/01/98