Podejmowanie decyzji inwestycyjnej


Dlaczego pojawiają się nowe kierunki finansowaniaProponowane założenia strategia finansowania efektywności energetycznej

Autor: Andrzej Gawrylczyk, C FWIE 1999. Materiał przygotowany przy wsparciu: Brytyjskiego Funduszu Know How

Decyzje inwestycyjne w zakresie finansowania przedsięwzięć energooszczędnościowych

Decyzje inwestycyjne w zakresie finansowania przedsięwzięć energooszczędnościowych podejmować będą indywidualni użytkownicy, kadra przedsiębiorstw przemysłowych, zarządy samorządów terytorialnych w zakresie gospodarowania energią na swoim obszarze globalnie, a także w zakresie pojedynczych obiektów lub przedsiębiorstw stanowiących ich własność. Do zainteresowanych takimi działaniami zaliczyć należy także dostawców i dystrybutorów energii, przedsiębiorstwa usług energetycznych realizujące kontrakty oszczędnościowe oraz spółdzielnie mieszkaniowe i inne organizacje mieszkańców.

Każdy z wymienionych podmiotów planujący rozpoczęcie działalności inwestycyjnej, której efektem będzie ograniczenie kosztów ponoszonych na zakup energii powinien mieć możliwość zapoznania z różnorodnymi źródłami finansowania oraz zasadami jakie są w przypadkach wykorzystywania konkretnych źródeł stosowane. Informacje o tym charakterze niezbędne są do kalkulowania kosztów pozyskiwanych środków finansowych, które z kolei bezpośrednio wpływają na efektywność ekonomiczną projektu.

Niniejsza publikacja nie ma na celu przybliżenia informacji o źródłach finansowania inwestycji (aktualnie dostępne są informacje na ten temat), ale podejmuje próbę wskazania instrumentów finansowych przez owe źródła stosowanych. Spotkać możemy się także z pojęciem metody finansowania, która może stanowić stosowany zespół instrumentów finansowych lub pojedynczy instrument.

Przyszłe efekty oszczędnościowe zależą od decyzji inwestycyjnych podejmowanych dzisiaj

Przyszłe efekty oszczędnościowe zależą od decyzji inwestycyjnych podejmowanych dzisiaj, z czego wynika, że mamy do czynienia ze znaczną rozpiętością w czasie pomiędzy momentem podjęcia decyzji, a jej skutkami. Prace przygotowawcze przed podjęciem decyzji są skomplikowane i brzemienne w skutkach. Od opracowujących takie decyzje wymaga się określenia mających wystąpić w przyszłości efektów wynikających z rozpatrywanego projektu.

Dlatego też przez decyzje inwestycyjne należy rozumieć decyzje, angażujące określone zasoby w nadziei zrealizowania korzyści, które wystąpią w odpowiednio długim okresie czasu w przyszłości. Procedury oceny takich decyzji wymagają wszechstronnego i wielostopniowego badania, w którym określa się przewidywaną wielkość korzyści (oszczędności) oraz przyszłe koszty.

W następstwie tych działań określa się ekonomiczną efektywność badanego przedsięwzięcia (lub projektu - nazwy te stosowane są zamiennie), ustala źródła pozyskania środków finansowych i określa ich niezbędny poziom. Ponadto (w przypadku gdy decyzje ma podejmować producent lub dystrybutor energii, a także planowania działalności przez przedsiębiorstwo usług energetycznych) uwzględnia się oddziaływanie otoczenia, konkurencję (a mamy nadzieję, że nowe prawo energetyczne umożliwi powstanie takiej sytuacji), rozwój zapotrzebowania na sprzedawany towar czy usługę, sytuację na rynkach surowcowych oraz wpływ działalności na środowisko naturalne.

Wielostronna procedura badawcza przedsięwzięć inwestycyjnych prowadzona jest w zakresie badań inżynierskich, marketingowych i finansowych. Celem badań inżynierskich jest określenie ekonomicznych charakterystyk możliwych wariantów rozwiązań technicznych. Badania marketingowe mają za zadanie określić przyszłe ceny i wielkość sprzedaży (energii lub usługi). Dopiero na podstawie zebranych informacji o możliwych przychodach i niezbędnych nakładach, można określić za pomocą odpowiednich procedur korzyści jakich można oczekiwać.


MENU - STRONA GŁÓWNA

Przygotował: Marek Zaborowski, Uaktuaniany:06/01/98