Autor: Andrzej Gawrylczyk, C FWIE, 1999. Materiał przygotowany przy wsparciu:
Istnieją trzy podstawowe powody, dla których użytkownicy energii mogą być zainteresowani tą formą finansowania. Pierwszy jest taki, że przedsiębiorstwo usług energetycznych może również zajmować się doradztwem technicznym. Użytkownicy energii są doskonale zaznajomieni z technicznymi szczegółami własnych procesów produkcyjnych, ale prawdopodobnie jest im to obce w odniesieniu do zagadnień efektywności wykorzystania oraz skojarzonego wytwarzania energii. Z drugiej strony skojarzone wytwarzanie oraz oszczędzanie energii stanowią rację bytu przedsiębiorstw usług energetycznych, które są w stanie udzielać specjalistycznych porad. Co prawda konsultanci techniczni mogą oferować użytkownikowi energii podobne ekspertyzy, i w rzeczywistości są oni często zatrudniani przez przedsiębiorstwa usług energetycznych, ale posłużenie się umową o finansowaniu przez stronę trzecią daje użytkownikowi komfort współpracy z jednym tylko przedsiębiorstwem, zamiast korzystania z usług licznych niezależnych firm.
W konsekwencji realizacja i wdrożenie projektu może nastąpić szybciej, gdy jest on zlecony firmie usług energetycznych, a nie podejmowany we własnym zakresie przez przedsiębiorców przemysłowych lub właścicieli budynków, dla których jest to zupełnie nowe i nieznane zagadnienie.
Druga zaleta polega na tym, że użytkownik energii nie jest obciążany żadnymi początkowymi kosztami inwestowania w oszczędzanie energii. Zatem dla użytkownika energii, który nie dysponuje odpowiednim kapitałem, to właśnie finansowanie przez stronę trzecią oferuje rozwiązanie, dzięki któremu można uzyskać redukcję kosztów energii. Ten czynnik może być również ważny dla użytkowników, mających do dyspozycji wolne środki finansowe, gdyż pozwala im na uzyskanie korzyści z oszczędzania energii bez zamrażania na pewien czas tego kapitału, co z kolei umożliwia przeznaczenie go na inne cele, przykładowo na unowocześnienie lub automatyzację produkcji albo - gdy chodzi np. o szpital - modernizację lub zakup urządzeń medycznych.
Trzecia zaleta dotyczy ryzyka. W umowie o finansowaniu przez stronę trzecią ryzyko
techniczne a także w pewnym (zmiennym) stopniu finansowe, obciąża nie użytkownika
energii, lecz przedsiębiorstwo usług energetycznych.
Wady, które później zostaną omówione bardziej szczegółowo, polegają między innymi na tym, że ten sposób finansowania jest co prawda koncepcyjnie prosty, ale za to negocjowanie odpowiedniej umowy jest kosztowne i czasochłonne. Przedsiębiorstwo usług energetycznych, realizujące daną inwestycję ponosi ryzyko, za które wystawia rachunek, oczekując równocześnie zysku. Tak więc, w sytuacji gdy - co nieczęsto się zdarza - użytkownik energii posiada odpowiednie środki finansowe i możliwości techniczne, podjęcie przezeń finansowania projektu we własnym zakresie mogłoby być tańsze niż korzystanie z usług firmy specjalizującej się w tej formie finansowania.
Przygotował: Marek Zaborowski, Uaktuaniany:06/01/98