Autor: Andrzej Gawrylczyk, 1999, stronę wykonał: Marek Zaborowski. Materiał przygotowany przy wsparciu:
Analiza wniosku i zdolności kredytowej klienta przez bank dokonywana jest w celu odpowiedzi na następujące pytania:
Procedury związane z badaniem dokumentacji kredytowej od momentu złożenia wniosku przez klienta do decyzji banku dotyczącej możliwości i warunków kredytowania są dość długie i pracochłonne, banki zazwyczaj zastrzegają sobie prawo do co najmniej 2-tygodniowego terminu rozpatrzenia złożonego wniosku. Cały proces oceny wniosku kredytowego to odpowiedzi na pytania od ogólnych do coraz bardziej szczegółowych i podejmowanie decyzji na każdym etapie analizy, tak więc już na podstawie wstępnej analizy wniosku, może okazać się, że ryzyko banku jest zbyt duże (np. niedostateczne kwalifikacje kierownictwa, zbyt niskie kapitały własne w stosunku do kwoty wnioskowanego kredytu, niedostateczna baza finansowa, niepewne perspektywy branży itp.). Niekiedy wniosek kredytowy może być odrzucony z uwagi na np. ogólną sytuację na rynku, niezgodność z przepisami prawa (np. w zakresie rozpraszania ryzyka) lub z polityką kredytową danego banku.
Banki stosują zazwyczaj zbliżone procedury badania wniosku i kondycji klienta. W pierwszym etapie analizy pracownicy banku sprawdzają złożony wniosek kredytowy pod względem formalnym (czy wniosek jest kompletny, prawidłowo wypełniony, czy załączone są wszystkie wymagane dokumenty i załączniki oraz podpisany przez osoby upoważnione do zaciągania zobowiązań majątkowych w imieniu i na rzecz wnioskodawcy). Następnie, po spełnieniu wszystkich wymagań, wniosek ewidencjonuje się według kolejności wpływu w rejestrze i następuje jego analiza. W ramach czynności wstępnych bankowcy zasięgają informacji o kliencie w innych bankach, sprawdzają czy klient nie figuruje w rejestrze niesolidnych kredytobiorców.
Kolejnym etapem jest lustracja przeprowadzona w firmie, mająca głównie na celu zebranie dodatkowych informacji oraz weryfikacje i uzupełnienie danych przedstawionych we wniosku.
Po pozytywnej wstepnej ocenie wniosku, uzyskaniu informacji o dotychczasowym "morale płatniczym" firmy oraz przeprowadzonej inspekcji dokonuje się różnego rodzaju analiz ekonomiczno-finansowych, dotyczących zarówno aktualnej, jak i przyszłej kondycji firmy.
Analizę ekonomiczno-finansową przeprowadza się zazwyczaj według następującego schematu: