Dotacje udzielane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej


Autor: Andrzej Gawrylczyk, 1999, stronę wykonał: Marek Zaborowski, przygotowano dzięki pomocy British Know How Fund

Zobacz: Kredyt

W roku 1988 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ( NFOŚiGW) opierając się na programie Wykonawczym do Polityki Ekologicznej Państwa do roku 2000, propozycjach Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, a także wojewódzkich listach przedsięwzięć priorytetowych w zakresie ochrony środowiska na 1999 rok przygotował listę programów priorytetowych przewidzianych do finansowania w 1999 roku. Działalność związana z realizacją przedsięwzięć z zakresu racjonalizacji wykorzystania energii znalazła odzwierciedlenie w programie w dziedzinie ochrony powietrza w punkcie: oszczędzanie energii.

Dotacje udzielane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Dotacje mogą być udzielane na edukację ekologiczną, zadania pilotowe dotyczące wdrożenia postępu technicznego i nowych technologii o dużym stopniu ryzyka lub posiadające charakter eksperymentalny, monitoring, ochronę przyrody, ochronę lasów na obszarach szczególnej ochrony środowiska i leśnych kompleksów promocyjnych, ochronę przed powodzią, ekspertyzy, kompleksowe programy badawcze, rozwojowe i wdrożeniowe w ochronie środowiska i gospodarce wodnej, zapobieganie lub likwidację nadzwyczajnych zagrożeń środowiska, utylizację i zagospodarowanie wód zasolonych.

Dotacje mogą być udzielane także na cele inne związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną, jeżeli zadanie jest realizowane przez samorządy terytorialne, komunalne jednostki organizacyjne, jednostki budżetowe, szpitale, sanatoria, szkoły, domy opieki oraz inne jednostki organizacyjne prowadzące działalność w zakresie ochrony zdrowia, profilaktyki zdrowotnej, pomocy społecznej, oświaty, kultury i ochrony zabytków.

Umowa dotacji powinna określać w szczególności:

  1. wysokość dotacji,
  2. planowany koszt, termin zakończenia dofinansowanego zadania, planowany efekt rzeczowy i ekologiczny oraz termin przedłożenia dokumentów potwierdzających jego osiągnięcie,
  3. terminy i sposób wypłaty dotacji,
  4. zakres uprawnień kontrolnych Narodowego Funduszu związany z wykorzystaniem udzielonej dotacji,
  5. sankcje nakładane w przypadku nieprawidłowej realizacji umowy,
  6. sposób zabezpieczenia dotacji,
  7. inne warunki ustalone przez umawiające się strony.

Narodowy Fundusz może wypowiedzieć umowę dotacji w razie stwierdzenia, że:

  1. dotowany nie przystąpił w terminie lub odstąpił od realizacji celu, na który dotacja została udzielona,
  2. dotacja lub jej część została wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie,
  3. nie został osiągnięty planowany efekt rzeczowy lub ekologiczny określony w harmonogramie rzeczowo - finansowym zadania,
  4. dotowany nie spełnia innych warunków ustalonych w umowie.

MENU - STRONA GŁÓWNA  Marek Zaborowski Uaktuaniany:06/01/98