Autor: Andrzej Gawrylczyk, 1999, stronę wykonał: Marek Zaborowski, przygotowano dzięki pomocy British Know How Fund
Zobacz: Kredyt
W roku 1988 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ( NFOŚiGW) opierając się na programie Wykonawczym do Polityki Ekologicznej Państwa do roku 2000, propozycjach Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, a także wojewódzkich listach przedsięwzięć priorytetowych w zakresie ochrony środowiska na 1999 rok przygotował listę programów priorytetowych przewidzianych do finansowania w 1999 roku. Działalność związana z realizacją przedsięwzięć z zakresu racjonalizacji wykorzystania energii znalazła odzwierciedlenie w programie w dziedzinie ochrony powietrza w punkcie: oszczędzanie energii.
NFOŚiGW udzielając pożyczek może stosować preferencyjne oprocentowanie ustalone w odniesieniu do stopy redyskontowej weksli określonej przez Narodowy Bank Polski, która ponadto nie może być niższa niż 7% w stosunku rocznym. Przy udzielaniu pożyczek na racjonalizację zużycia energii i wady NFOŚiGW stosuje oprocentowanie w wysokości 0,7 stopy redyskontowej weksli w stosunku rocznym.
Wysokość oprocentowania pożyczek wyższych niż 10 mln zł może być ustalana w drodze negocjacji. Pożyczki mogą być także udzielane na realizację przedsięwzięć nie objętych listą priorytetów. W takich przypadkach ustalenie oprocentowania może być również dokonane w drodze negocjacji.
Udzielana pożyczka, zgodnie z zasadami NFOŚiGW nie może przekroczyć 50% kosztów zadania. Takiemu ograniczeniu nie podlegają pożyczki udzielane Wojewódzkim Funduszom Ochrony Środowiska. W przypadku współpracy z tymi instytucjami, NFOŚiGW może ustalać oprocentowanie udzielanych pożyczek poniżej wartości ustalonej dla bezpośrednich pożyczkobiorców. Oprocentowanie nie może jednak być niższe niż 2% w stosunku rocznym.
Umowa pożyczki powinna określać w szczególności:
Wypłacanie kolejnych kwot pożyczki uzależnione jest od spłaty należnych odsetek z tytułu oprocentowania.
Narodowy Fundusz może wypowiedzieć umowę pożyczki w razie stwierdzenie, że:
Pożyczka lub kredyt udzielone ze środków Narodowego Funduszu mogą być częściowo umorzone na wniosek pożyczkobiorcy po spełnieniu następujących warunków;
Kwota umorzenia nie może być wyższa niż 10% udzielonej pożyczki. Kwota umorzenia może być jednak wyższa niż określono wyżej , jeżeli pożyczkobiorca udokumentuje trudną sytuację ekonomiczną spowodowaną klęską żywiołową.