Fundusz Inwestycji Proekologicznych - Central and East European Environmental Investment Fund

Spis tresci
Cele EIP
Ocena inwestycji
Proces decyzyjny

Ważne adresy

EIP
P.O. Box 1469
7 th Floor
Strawinskylaan 3105
1000 BL Amsterdam
The Netherlands
Tel. 3120 406 4444
Fax 3120 406 4555

Kontakt na kraje Europy Środkowowschodniej
Adam de Sola Pool
Cheef Investment Officer
Tel. 4822 756 3232
Fax: 4822 756 4919
e-mail: jerzyk@fortuna.com.pl
 

Central and East European Environmental Investment Fund (skrócona nazwa Environmental Investment Partners EIP) jest funduszem typu venture capital inwestującym w spółki prowadzące działalność w sektorze ochrony środowiska. Obszar działania EIP obejmuje całą Europę Środkowowschodnią ze szczególnym uwzględnieniem Polski, Węgier, Czech, Słowacji i Rumunii. Fundusz zarządzany jest przez spółkę joint venture Environmental Asset Management.

EIP powstał w marcu 1998 roku na okres 10 lat. Wśród udziałowców znajdują się tak renomowane instytucje jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, CDC Participation (duża francuska grupa inwestycyjna zarządzająca portfelem o łacznej wartości 13,4 mld franków, w tym trzema funduszami w sektorze ochrony środowiska o wartości 500 mln franków), belgijska firma VHM oraz rząd Szwajcarii.

Początkowa wartość Funduszu wynosi 22 mln ECU. Przewidując, że rynek środkowoeuropejski okaże się atrakcyjny, udziałowcy planują zwiększenie kwoty przeznaczonej na inwestycje do 50 mln ECU.
 

Cele EIP

Spis tresci
Podstawowym celem Funduszu jest dostarczenie kapitału dynamicznie rozwijającym się spółkom realizującym część sprzedaży na potrzeby ochrony środowiska. Na szczególną uwagę zasługują następujące dziedziny:
  Fundusz inwestuje w przedsięwzięcia będące w różnych stadiach rozwoju, poczynając od uruchomienia działalności, poprzez poszerzenie dotychczasowej, kończąc na dokapitalizowaniu spółki poprzedzającym ofertę publiczną.

Geograficzny zasięg Funduszu nie ogranicza terytorium działania spółek portfelowych, które mogą prowadzić działalność również na innych rynkach poza państwami Europy Środkowowschodniej.

Zaangażowanie kapitałowe w poszczególne inwestycje wynosi od 0,5 do 3,5 mln. ECU. Fundusz obejmuje udziały mniejszościowe i jest inwestorem pasywnym. Nie włącza się w bieżące zarządzanie spółką, ale poprzez przedstawicieli w Radzie Nadzorczej uczestniczy w opracowywaniu strategii i planów rozwoju spółki.

Wykorzystując międzynarodowe kontakty, Fundusz może też pomóc w uzyskaniu zagranicznego inwestora branżowego, partnera joint venture oraz w uzyskaniu dostępu do sieci dystrybucji produktów i usług na rynkach międzynarodowych.

Ocena inwestycji

Spis tresci

Analizując projekty inwestycyjne Fundusz stosuje podstawowe kryteria ich oceny:

Prowadzenie sprzedaży na potrzeby ochrony środowiska

Fundusz specjalizuje się w inwestycjach związanych z sektorem ochrony środowiska inwestując w spółki, których produkty lub usługi przyczyniają się do ochrony środowiska, choć profil spółek portfelowych może być bardzo zróżnicowany.
 

Zgodność z obowiązującymi przepisami o ochronie środowiska

Potencjalne spółki portfelowe muszą przestrzegać wszystkich obowiązujących przepisów z zakresu ochrony środowiska i oferować produkty lub usługi, które umożliwiają ich klientom prowadzenie działąlności w sposób zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej regulującymi sprawy ochrony środowiska.
 

Wysoka jakość zarządzania

Doświadczony i dynamiczny Zarząd w dużej mierze stanowi o atrakcyjności inwestycji w spółkę. Zarząd powinien posiadać dogłębną znajomość branży, dobre rozeznanie rynku, inicjatywę i odpowiedzialne podejście do kierowania spółką charakteryzującą się szybkim wzrostem
 

Duży potencjał wzrostu

Przyszłe spółki portfelowe powinny charakteryzować się wysoką stopą wzrostu. Fundusz zakłada, że w okresie 5 lat spółki portfelowe będą w stanie znacznie zwiększyć wielkość swojej sprzedaży i zwiększyć zyski.
 

Wysoki zwrot inwestycji

Fundusz inwestuje w spółki zapewniające wysoki zwrot zainwestowanego kapitału. Oczekuje, że potencjalne spółki portfelowe będą posiadać unikalny produkt, usługę, technologię lub strategię, które zapewnią im konkurencyjną pozycję rynkową, znaczący udział w rynku, wysokie marże i wysokie stopy zwrotu z inwestycji
 

Kilka możliwości zrealizowania zysków z inwestycji

Fundusz preferuje inwestycji dające możliwość zrealizowania zysków po kilku latach od momentu przystąpienia do inwestycji. Realizacja zysków może nastąpić poprzez wprowadzenie spółek portfelowych do obrotu publicznego, fuzje lub przejęcia, odkupienie udziałów lub specjalne dywidendy.
 

Proces decyzyjny

Spis tresci
Fundusz ocenia możliwość inwestowania w spółki stosując rygorystyczny, ale elastyczny proces decyzyjny.\

Ubiegając się o finansowanie, spółka powinna dostarczyć dokładny biznes plan i program inwestycjny szczegółowo określający przewidywane wykorzystanie pozyskanych środków, opracować prognozy finansowe na najbliższe pięć lat oraz przedstawić zweryfikowane sprawozdanie finansowe za ostatnie trzy lata. Poza tym, spółka powinna również określić w jaki sposób Fundusz będzie mógł zrealizować swoje zyski i odsprzedać objęte udziały lub akcje.

Po dokonaniu wstępnej analizy i pozytywnej ocenie, propozycja inwestycji zostaje przedłożona do Komitetu Inwestycyjnego. Jeżeli Komitet zaakceptuje inwestycję negocjowane są szczegółowe warunki objęcia akcji lub udziałów w spółce.

Proces decyzyjny nie musi trwać długo. W przypadku otrzymania ze spółki wszystkich niezbędnych dokumentów, wstępna decyzja może zapaść w ciągu kilku tygodni.