Oszczędzanie wody

Prawie jedna czwarta część energii zużywanej w gospodarstwach domowych przeznaczona jest na podgrzewanie wody. Zużycie energii można zmniejszyć przez: Oszczędność zużycia wody można osiągnąć poprzez zmianę złych nawyków, stosując różne urządzenia oszczędzające wodę i eliminację wszelkich nieszczelności. Dzienna oszczędność 50 litrów ciepłej wody powoduje w ciągu roku zaoszczędzenie 100 litrów oleju opałowego.

Wiele instalacji ciepłej wody powoduje jej nadmierne zużycie. Stare krany i prysznice umożliwiaja maksymalny przepływ wody rzędu 15-20 litrów na minutę. zwężki niskoprzepływowe ograniczajace maksymalny przepływ wody do 6-8 litrów dają się montować na wszystkich starych kranach i prysznicach, a koszt ich zakupu i montażu zwraca się często po upływie jednego miesiąca.

Wraz ze zmniejszeniem strumienia wody powinno się montować napowietrzacze. Zwiększa to objętość strugi wody i poprawia efekt spłukiwania nawet przy małym przepływie wody. Podobny efekt daje się uzyskać w przypadku pryszniców.

Prysznice powinny być wyposażone w odcinacze dopływu wody, które pozwalają oszczędzić do 90% wody. Raz wyregulowana temperatura wody jest utrzymywana pomimo jej całkowitego odcięcia, np. w czasie namydlania ciała. Przy powtórnym włączeniu wody unika się strat na powtórną regulację temperatury.

Jeśli instalujemy nowe urządzenia warto jest zainstalować takie, które dają się obsługiwać jedną ręką, a najlepiej jeszcze sterowane termostatycznie. Tak sterowany kran działa jak odcinacz przepływu wody. Urządzenia jednoręczne są prostsze i szybsze w obsłudze i pozwalają zmniejszyć straty wody.

Właściwe nawyki użytkownika:
 

Przykładowe proste rozwiązanie

Słoneczna grzałka wody

W dobrze nasłonecznionym miejscu na arkuszu czarnej folii układa się starą (lecz nie dziurawą) dętkę od koła traktora. Z jednej strony ma ona króciec, przez który dopływa woda z kranu. Wodę, nagrzaną po kilku godzinach do temperatury ok. 50oC, wypuszcza się przez kurek, a dętkę ponownie napełnia wodą z kranu. Sprężystość dętki umożliwia pobranie znacznej ilości ciepłej wody, bez jednoczesnego dopływu zimnej. Układ można rozbudować łącząc szeregowo kilka dętek.